Loading...
Startsida

TNG-hype 6/8

11751883_1892695807623292_746714238970496902_n

I kväll är vi inte på Spelens hus som vanligt utan vi kommer vara på Mitt Möllan som ni finner på Claesgatan 8 i Malmö där vi är en del av Sverok Skåne-eventet Nörd på Pride. Ordinarie TNG-verksamhet öppnar 17:00 som vanligt men lokalen är redan nu öppen för besök så det är bara att komma in under hela dagen.

Vi har haft sex spelstationer på plats under veckan men i kväll kommer vi ta dit lite extra skärmar så fler får chansen att spela. Ta gärna med spel då vi har en begränsat utbud med oss. Format ni kan spela på innefattar 360, PS3, Wii U, Mega Drive, SNES, NES och Nintendo 64. Ni får gärna ta med er egen PS3, 360 eller andra HDMI-enheter som vi kopplar in i de extra skärmarna.

Föreningens Twitch-kanal står inte still den heller under Nörd på Pride då vi tagit med oss stream-utrustning till den temporära lokalen för att kunna leverera en stream med nysläppta Tembo the Badass Elephant från Pokémon-utvecklaren Game Freak.

Utöver detta pågår det som alltid allmänt trevligt häng och vi har ett stort bord framme med syftet att agera som pärlplatteverkstad. Det har varit väldigt aktivt hela veckan och med våra medlemmar på plats lär både det ena och andra konstverket bli till.

Varmt välkomna till ett lite annorlunda men ändå bekant TNG i kväll!